Regulamin projektu „Inni ale tacy sami”
§ 1. Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa warunki uczestnictwa w Projekcie: „Inni ale tacy sami” numer projektu 11.01.03-10-0008/19, zwany w dalszej części projektem.
- Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działanie XI.1 Wysoka jakość edukacji, Poddziałanie XI.1.3 Edukacja przedszkolna - Miasto Łódź, Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
- Projekt jest realizowany przez Miasto Łódź/ Przedszkole Miejskie nr 137 – Integracyjne Łodzi, w okresie od dnia 01.08.2020 r. do dnia 31.07.2021 r.
- Nadzór nad właściwą realizacją Projektu będzie sprawował Zespół projektowy.
- Biuro projektu prowadzone w okresie jego realizacji pod adresem: Przedszkole Miejskie nr 137 – Integracyjne, ul. G. Roweckiego 6, 93-217 Łódź.
- Kontakt z Zespołem projektowym:
- telefoniczny: 42 252 91 00,
- e-mail: kontakt@pm137.elodz.edu.pl.
- Miejscem realizacji projektu będzie: Przedszkole Miejskie nr 137 – Integracyjne w Łodzi,
- G. Roweckiego 6, 93-217 Łódź.
- Regulamin uczestnictwa w Projekcie określa:
- cele i założenia Projektu;
- zakres i formy wsparcia;
- kryteria rekrutacji uczestników Projektu oraz warunki ich uczestnictwa w Projekcie;
- uprawnienia i obowiązki uczestników;
- postanowienia końcowe.
§ 2. Cel projektu
Celem głównym projektu jest:
Wyrównanie deficytów wynikających z niepełnosprawności u 20 dzieci w wieku 3-9 lat, uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 137 – Integracyjnego w Łodzi poprzez doposażenie przedszkola, realizację dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej w okresie od dnia 01.08.2020 r. do dnia 31.07.2021 r. oraz podniesienie umiejętności i kompetencji u 5 nauczycieli,5 pedagogów specjalnych, 2 logopedów poprzez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach niezbędnych do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w okresie od dnia 01.08.2020r do dnia 31.07.2021 r.
§ 3. Zakres i formy wsparcia
- Projekt obejmuje wsparcie w postaci organizacji dodatkowych zajęć edukacyjnych i specjalistycznych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 137 – Integracyjnego w Łodzi przez okres 11 miesięcy, oraz nabycie kompetencji przez nauczycieli w zakresie neurologopedii- 2 logopedów, TUS- nauczycieli,5 pedagogów specjalnych, Obsługi oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących- 2 logopedów.
- Rozszerzenie oferty edukacyjnej i specjalistycznej dla 20 dzieci, wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 137 – Integracyjnego w Łodzi, o następujące zajęcia dodatkowe:
1) w treningi terapeutyczne rozwijające i utrwalające umiejętności społeczne dzieci:
- umiejętności społecznych
- umiejętności ogrodniczych
- umiejętności kulinarnych
- umiejętności technicznych
- umiejętności odtwarzania ról społecznych
2) terapia muzyką,
3) zajęcia rozwijające kompetencje językowe,
4) terapia zmysłów,
5) terapia ruchowa.
- Doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt i pomoce umożliwiające prowadzenie zaplanowanych zajęć/terapii.
- Podniesienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych nauczycieli Przedszkola Miejskiego nr 137 – Integracyjnego.
§ 4. Kryteria rekrutacji uczestników projektu oraz warunki ich uczestnictwa w projekcie
- Rekrutacja dzieci do Projektu przeprowadzona zostanie we wrześniu 2020 r. w sposób bezstronny z poszanowaniem zasady równości szans i płci.
- Uczestnictwo w projekcie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Projekt skierowany jest do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczęszczających do Przedszkola Miejskiego Nr 137 Integracyjnego w Łodzi z uwagi na występujące u nich niepełnosprawności:
- niepełnosprawność ruchowa,
- autyzm w tym afazja,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
- Rekrutacja dzieci do przedszkola a tym samym do udziału w projekcie będzie prowadzona poprzez wypełnienie wniosku rekrutacyjnego do przedszkola, przez rodziców, opiekunów prawnych. Drugim niezbędnym dokumentem przyjęcia dziecka do projektu będzie orzeczenie do kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno –pedagogiczną.
- Na podstawie diagnozy potrzeb i możliwości, dzieciom przyznane zostaną odpowiednie formy wsparcia w postaci dodatkowych zajęć zaprojektowanych we wniosku. Informacja o udzielonych formach wsparcia przekazana zostanie rodzicom/ opiekunom prawnym.
- Udział dziecka w projekcie będzie możliwy po złożeniu przez rodziców/ opiekunów prawnych następujących dokumentów:
- Deklaracji uczestnictwa/zgody rodziców opiekunów prawnych na udział dziecka w zajęciach w ramach projektu „Inni ale tacy sami”.
- Oświadczenia rodzica / opiekuna prawnego.
- Drugą grupą objętą wsparciem stanowią nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu.
- Rekrutacja nauczycieli do udziału w szkoleniach odbędzie się w czerwcu 2020 r.
- Spośród nauczycieli zatrudnionych w placówce zostanie wyłonionych 5-ciu nauczycieli i 5-ciu pedagogów specjalnych którzy wezmą udział w szkoleniu „TUS” oraz 2 nauczycieli logopedów, którzy wezmą udział w studiach podyplomowych „Neurologopedia” oraz szkoleniu „Obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących”.
- Udział nauczycieli w studiach podyplomowych i szkoleniach musi być zgodny z kierunkami nauczania oraz potrzebami przedszkola.
§ 5. Uprawnienia i obowiązki uczestników projektu
- Uczestnik projektu jest uprawniony do korzystania z form wsparcia określonych w § 3.
- Regularnego uczestnictwa w zajęciach organizowanych w ramach Projektu.
- Rodzic/ Opiekun prawny dziecka wyraża zgodę na wykonywanie fotografii i materiałów audiowizualnych obejmujących wizerunek dziecka i publikację materiałów zdjęciowych, materiałów audio-wizualnych z udziałem dziecka na stronach internetowych, w środkach masowego przekazu, w celach informacyjnych i promocyjnych projektu „Inni ale tacy sami” oraz na potrzeby informacji i promocji Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Zobowiązuję się do uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych.
- Wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz danych dziecka w ramach projektu „Inni ale tacy sami” realizatora projektu do celów niezbędnych przy rekrutacji, organizacji działań w projekcie, monitoringu, ewaluacji i kontroli oraz na badanie ewaluacyjne.
§ 6. Postanowienia końcowe
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 03.06.2020 r.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmuje Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 137 – Integracyjnego w Łodzi, w oparciu o odpowiednie reguły i zasady wynikające z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a także przepisy wynikające z właściwych aktów prawa wspólnotowego i polskiego.
- Aktualna treść regulaminu dostępna jest w Biurze Projektu oraz na stronie przedszkolnej.
- Regulamin obowiązuje przez cały okres realizacji projektu.